Award History

2018 NSV Section Awards

  • Collection System of the Year Award: City of Redding
  • Community Engagement and Outreach Person of the Year: Laci Heggstrom, City of Yuba City
  • Operator of the Year: Brandon Sanford, City of Yuba City
  • Supervisor of the Year: Scott Koch, Sewerage Commission – Oroville Region
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Laci Heggstrom, City of Yuba City
  • Laboratory Person of the Year: Mike Pittman, City of Redding
  • Safety Plant of the Year: Clear Creek WWTP, City of Redding
  • Outstanding Service Award: Kathy Stone
  • Administrative Professional of the Year: Lauri Pittman, Sewerage Commission – Oroville Region
  • Inspirational Award: Tom Warnock, PACE Engineering
  • Lifetime Achievement Award: Dan Cortinovis, Consultant, Author and Engineer
  • Thank you for hosting training plaques were awarded to City of Yuba City, City of Colusa, SC-OR, and City of Redding.

2017 NSV Section Awards

  • Medium Collection System of the Year Award: City of Redding
  • Small Plant of the Year Award: City of Colusa WWTP
  • Large Plant of the Year Award: City of Redding, Clear Creek WWTP
  • Operator of the Year: George Coughran/City of Redding
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Brandon Bishop/ City of Redding
  • Engineering Achievement Award: Blaine Stone/Hydroscience Engineers
  • Outstanding Service: Eric Marshall/PACE Engineering
  • Lifetime Achievement: Nolan Randall/CH2M HILL (Retired)

2016 NSV Section Awards

  • Plant of the Year Award Medium – Greater than or equal to 5 MGD and Less than or equal to 20 MGD: City of Woodland
  • Safety Award 26-75 Employees: Clear Creek WWTP/City of Redding
  • Operator of the Year: John Dobson/City of Redding
  • Operator of the Year – Small Plant: Sonnie Dance/Severn Trent Services
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Brian Hodge/ City of Redding
  • Supervisor of the Year: Kathy Stone/Severn Trent Services
  • Engineering Achievement Award: PACE Engineering
  • Gimmick/Gadget of the Year Award: Ken Reische/City of Yuba City
  • Outstanding Service: Tracy Wyhlidko/City of Redding
  • Lifetime Achievement: Nancy Cameron/Retired

2015 NSV Section Awards

  • Plant of the Year – Tertiary Treatment: City of Willows/ Severn Trent Services
  • Plant of the Year – Pond System: Bell Carter Olive Company
    Collection System of the Year: City of Redding
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Rob Marvin/City of Redding
  • Laboratory Analyst of the Year: Alayna Starkey/City of Redding
  • Supervisor of the Year: Skyler Lipski/Severn Trent Services
  • Treatment Plant Operator of the Year: Antony Bina/Severn Trent Services
  • Mechanical Technician of the Year: John Johnson/City of Yuba City
  • Safety Person of the Year: Mitch Ampi/Severn Trent Services
  • Outstanding Service: Jerry Stephens/Severn Trent Services
  • Lifetime Achievement: April Overfield/Retired-SC-OR

 

2014 Awards

  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Brandon Bishop/City of Redding
  • Laboratory Analyst of the Year: Travis Barber/Severn Trent
  • Supervisor of the Year: James Carr/City of Chico
  • Treatment Plant Operator of the Year: Wes Nott/OPUD
  • Engineering and Research: –>Yuba City Backyard Sewer Replacement Project/West Yost
  • Outstanding Service: Adrian Vazquez/City of Davis
  • Lifetime Achievement: Marcia Morrison (Ames)/Retired-City of Redding

2013 Awards

  • Plant of the Year – Tertiary Treatment: Olivehurst Public Utilities District
    Collection System of the Year: City of Colusa
  • Safety Agency Award: Sewerage Commission-Oroville Region
  • Lifetime Achievement: Greg Cash/RWQCB (awarded posthumously)
  • Laboratory Analyst of the Year: Danny Webster/City of Redding
  • Supervisor of the Year: Jesse Cain/City of Colusa
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Tracy Wyhlidko/City of Redding
  • Treatment Plant Operator of the Year: John Sutherland/SC-OR
  • She Does it All Award: April Overfield/SC-OR
  • Newsletter of the Year: Eric Wold/Editor

2012 Awards

  • Plant of the Year – Secondary Treatment: Sewerage Commission-Oroville Region
  • Plant of the Year – Tertiary Treatment: City of Redding/Clear Creek
  • Collection System of the Year Olivehurst Public Utilities District
  • Certificate of Appreciation: Eric Wold/City of Chico
  • Secretary of the Year: Rhonda Ohler/City of Redding
  • Laboratory Person of the Year: John Peterson/Olivehurst Public Utilities District
  • Public Education Award: Marcia Ames/City of Redding
  • Supervisor of the Year: Rob Price/Olivehurst Public Utilities District
  • Pretreatment Pollution Prevention Person of the Year: Brian Hodge/City of Redding
  • Treatment Plant Operator of the Year: James Carr/City of Chico
  • Outstanding Service: April Overfield/SC-OR
  • Inspirational Award: Tracy Wyhlidko/City of Redding

2011 Awards

  • Plant of the Year – Class B: City of Willows/SouthWest Water Co.
  • Collection System of the Year – 250-500 Miles: City of Redding
  • Laboratory Analyst of the Year: Damodarh (Damo) Naidu/City of Chico
  • Supervisor of the Year: Mitch Ampi/SouthWest Water Co.
  • Mechanical Technician of the Year: Brian Davis/SouthWest Water Co.
  • Eletrical/Instrumentation Technician of the Year: Brook Miser/City of Chico
  • Treatment Plant Operator of the Year: Blaine Stone/SouthWest Water Co.
  • Secretary of the Year: Lynda Cameron/City of Chico
  • Outstanding Young Professional: Doug Barber/CH2M HILL
  • Outstanding Service: Ray Sousa/SC-OR

2010 Awards

  • Plant of the Year Class B:City of Willows/SouthWest Water Co.
  • Plant of the Year Class C:Sewerage Commission-Oroville Region SC-OR
  • Safety Agency 1-25 People: Corning/SWWC
  • Treatment Plant Operator of the Year: Dave Maxwell/SC-OR
  • Instrumentation Technician of the Year: Joe Nehl/City of Yuba City
  • Laboratory Analyst of the Year: John Peterson/Olivehurst PUD
  • Engineering Acheivement Award: Greg Cash/CVRWQCB
  • Collection Person of the Year: Matt Hewitt/Olivehurst PUD
  • Inspirational Person of the Year: Jerry Stephens/SWWC-Red Bluff
  • Supervisor of the Year: Kathy Stone/SWWC
  • Outstanding Service: Eric Marshall/PACE Civil
  • Outstanding Service: Joe Nehl/City of Yuba City

2009 Awards

  • Plant of the Year Class B:City of Willows/SouthWest Water Co.
  • Plant of the Year Class C: City of Yuba City
  • Treatment Plant Operator of the Year: John Dobson/SouthWest Water Co.
  • Mechanical Technician of the Year: Russ McKenzie/City of Yuba City
  • Laboratory Analyst of the Year: Pat Posthumus/City of Yuba City
  • Secretary of the Year: Lauri Pittman/SC-OR
  • Outstanding Service: Bob Boone/City of Corning
  • Lifetime Achievement: Dwayne Norman/City of Redding – Retired and moved to Bremerton WA

2008 Awards

  • Plant of the Year Class A:City of Winters/SouthWest Water Co.
  • Plant of the Year Class C: City of Yuba City
  • Treatment Plant Operator of the Year: Mitch Ampi/SouthWest Water Co.
  • Eletrical/Instrumentation Technician of the Year: Brooke Miser/City of Chico
  • Laboratory Analyst of the Year: Nancy Cameron/City of Redding
  • Person of the Year: Nolan Randall/CH2M HILL
  • Inspirational Person of the Year: Ron Bell/SouthWest Water Co.
  • Outstanding Service: Eric Wold/City of Chico

2007 Awards

  • Plant of the Year Class B:ECO Resources/Corning Wastewater Treatment Plant
  • Plant of the Year Class C: City of Redding/Stillwater Wastewater Treatment Facility
  • Collection System of the Year: City of Davis
  • Treatment Plant Operator of the Year: Joe Drysdale/City of Redding/Stillwater WWTF
  • Eletrical/Instrumentation Technician of the Year: Steve Tatich/City of Redding/Stillwater WWTF
  • Mechanical Technician of the Year: Skyler Lipski/ECO Resources/Willows
  • Laboratory Analyst of the Year: Alana Emery/ECO Resources
  • Secretary of the Year: April Overfield/SC-OR
  • Person of the Year: John Tasello/City of Redding
  • Outstanding Service: April Overfield/SC-OR
  • Life Time Achievement: John Tasello/City of Redding